
Уже післязавтра, 23 квітня, чернівецька «Буковина» вперше у своїй історії зіграє матч півфіналу Кубка України! Суперник більш, ніж статусний – 13-разовий переможець турніру київське «Динамо». Кубковий поєдинок відбудеться у Львові на стадіоні «Україна» та розпочнеться о 16:00. Гру обслуговуватиме суддівська бригада, яку очолить 44-річний Максим Козиряцький із Запоріжжя, а на лінії йому допомагатимуть Віктор Матяш з Донецька та Назарій Цмоканич зі Львова. Пряму трансляцію матчу 1/2 фіналу Кубка України «Буковина» - «Динамо» дивіться на YouTube-каналі DiviSport.
ПРО СУПЕРНИКА
Футбольний клуб «Динамо» (Київ) було засновано 13 травня 1927 року. Столичний клуб – єдиний в історії, якому вдалося зіграти в усіх без виключення сезонах у найвищій лізі чемпіонату СРСР, а потім – і в елітному дивізіоні чемпіонату України. За період радянської окупації «Динамо» завоювало 13 чемпіонських титулів, 9 Кубків СРСР та 3 Суперкубки, що робить киян найтитулованішою командою в історії радянського футболу, а у 1975 та 1986 роках «динамівці» досягали вершини європейського футболу, здобувши Кубок володарів кубків УЄФА. У 1975-му столична команда також завоювала Суперкубок УЄФА, перегравши мюнхенську «Баварію». Ці тріумфи стали вершиною «динамівського» стилю – інноваційного, дисциплінованого та технічного футболу. Справжньою легендою «Динамо» став Валерій Васильович Лобановський, під керівництвом якого кияни досягли небачених висот. Його революційний підхід до тактики, фізичної підготовки та командної гри зробив «Динамо» не просто успішною командою, а справжньою футбольною школою. Саме під керівництвом Лобановського «біло-сині» здобули найбільші перемоги на європейській арені, а імена Блохіна, Бєланова, Заварова, Дем'яненка та інших зірок стали символами тієї епохи.
З проголошенням незалежності України «Динамо» стало незмінним учасником у чемпіонаті країни - динамівську гегемонію нікому не вдавалося перервати понад десятиліття. Кияни завоювали рекордні 16 чемпіонських титулів, 13 національних Кубків, 9 Суперкубків, а також постійно представляли Україну в єврокубках. Особливо пам’ятним для «динамівців» став сезон 1998/99, коли під керівництвом Валерія Лобановського «біло-сині» знову гучно заявили про себе на європейській арені, дійшовши до півфіналу Ліги чемпіонів, а Шевченко та Ребров стали грозою найсильніших клубів Європи. Лише за крок до фіналу найпрестижнішного клубного турніру Старого світу «динамівську» машину у драматичному протистоянні зупинила «Баварія». Варто зазначити, що «Динамо» виховало аж трьох володарів «Золотого м’яча»: Олега Блохіна, Ігоря Бєланова та Андрія Шевченка. Їхні імена, як і десятки інших «динамівських» зірок назавжди вписані в історію вітчизняного футболу. Клуб виховав цілі покоління гравців через свою академію, яка й нині залишається однією з найкращих в Україні.
Сьогодні «Динамо» продовжує носити статус гранда українського футболу, маючи величезну армію прихильників по всій країні та за її межами. Втім, востаннє трофей на внутрішній арені кияни здобували ще у сезоні 2020/21. У тій кампанії столична команда на одному диханні здолала усю турнірну дистанцію чемпіонату, завоювавши золоті медалі вперше після п’ятирічної перерви. А до чемпіонського звання «біло-сині» додали перемогу у Кубку України, оформивши золотий дубль. За підсумками сезону 2023/24 «динамівці» стали срібними призерами Прем’єр-ліги, фінішувавши на відстані двох очок від тріумфатора – донецького «Шахтаря», а у Кубку України кияни вибули з боротьби ще на стадії 1/8 фіналу, поступившись «Оболоні». Нинішній сезон може стати переломним для «Динамо», адже вперше за тривалий період підопічні Олександра Шовковського мають чудові шанси знову стати чемпіонами України, а також додати до золотого комплекту нагород ще один трофей – Кубок України. Наразі кияни за п’ять турів до завершення чемпіонату очолюють турнірну таблицю української Прем’єр-ліги з шестиочковим гандикапом від найближчого переслідувача – «Олександрії». На даний момент «Динамо» залишається єдиною командою в Україні, яка не знає гіркоти поразок у чемпіонаті. У 25-ти поєдинках у рамках УПЛ «біло-сині» здобули 19 перемог та у шести матчах зіграли внічию.
«ДИНАМО» КИЇВ У КУБКУ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ
Київське «Динамо» - один із найуспішніших клубів в історії Кубка України. З моменту першого розіграшу кубкового турніру кияни 13 разів піднімали над головою почесний трофей, що є другим показником після «Шахтаря» (14 перемог). Свій перший Кубок України «динамівці» здобули у сезоні 1992/93, обігравши у фіналі львівські «Карпати» з рахунком 2:1. Якщо у 90-х роках кияни були нездоланною силою у чемпіонаті України, завоювавши дев’ять чемпіонських титулів підряд, то у Кубку України столичному гранду активно нав’язували конкуренцію «Чорноморець» та «Шахтар». Після дебютної перемоги у турнірі «Динамо» у 90-ті роки ще чотири рази вигравало трофей: у сезонах 1995/96 (2:0 у фіналі проти вінницької «Ниви»), 1997/98 (2:1 проти київського ЦСКА), 1998/99 (3:0 проти «Карпат») і 1999/2000 (1:0 проти «Кривбасу»). Особливо драматичними стали протистояння «динамівців» з донецьким «Шахтарем», які у 2000-х і 2010-х роках стали класикою українського футболу. Фінали між цими командами завжди супроводжувалися величезним градусом напруги та шаленими емоціями, а доля переможця часто вирішувались в останні хвилини матчу або ж у серії пенальті. Загалом кияни зіграли у 18-ти фіналах Кубка України, з яких 13 разів виходили переможцями. Втім, востаннє «біло-сині» піднімали над головою трофей у сезоні 2020/21, коли у вирішальному поєдинку турніру у додатковий час завдяки голу Віктора Циганкова обіграли луганську «Зорю». За підсумками тієї кампанії київське «Динамо» вдруге в своїй історії за часів незалежності України оформило золотий требл, завоювавши золоті медалі чемпіонату, Кубок і Суперкубок України.
«ДИНАМО» У РОЗІГРАШІ КУБКА УКРАЇНИ 2024/25
Столичний клуб розпочав свій шлях у розіграші Кубка України 2024/25 зі стадії 1/8 фіналу як один із восьми клубів Прем’єр-ліги з найвищим рейтингом за результатами минулого сезону. Суперником «Динамо» у стартовому для команди матчі турніру була полтавська «Ворскла», яку кияни не без проблем обіграли на виїзді. Основний час поєдинку завершився внічию, тому доля путівки до чвертьфіналу вирішувалась у двох додаткових таймах по 15 хвилин. Зрештою, сильнішими виявилися підопічні Шовковського – перемогу «динамівцям» приніс гол Владислава Ваната наприкінці першого овертайму. У наступному раунді турніру «Динамо» на виїзді зустрічалось з ще одним представником УПЛ – «Рухом». Цей поєдинок, як і матч у Полтаві, також завершився мінімальною перемогою столичної команди, щоправда, цього разу обійшлося без додаткових таймів – все вирішив єдиний гол Піхальонка під завісу першого тайму. Зазначимо, що востаннє «динамівці» грали на стадії 1/2 фіналу Кубка України ще у тріумфальному для себе сезоні 2020/21. Кияни також у півфіналі зустрічалися з представником Першої ліги – волочиським «Агробізнесом», який без проблем здолали з рахунком 3:0. А вже потім була перемога у фіналі над «Зорею» з переможним голом Циганкова.
«БУКОВИНА – «ДИНАМО»: ІСТОРІЯ ПРОТИСТОЯННЯ
«Буковина» та «Динамо» за всю історію зіграли між собою у шести офіційних матчах, причому всі поєдинки відбулися у рамках Вищої ліги. Вперше чернівецький та київський клуби зустрілися у найпершому чемпіонаті України у 1992 році. Матч 6-го туру групи «Б» сезону 1992 «Буковина»- «Динамо» повинен був відбутися 30 березня, але гру перенесли на 23 квітня, адже кияни 1 квітня у Лісабоні грали з місцевою «Бенфікою» у 5-му турі групового етапу Кубка європейських чемпіонів. Тоді «динамівці» поступилися португальцям з рахунком 0:5 та у підсумку посіли останнє місце у групі «В». Відтак перший поєдинок між «Буковиною» та «Динамо» відбувся 23 квітня 1992 року. На очах у 14000 чернівецьких вболівальників «жовто-чорні» і «біло-сині» розписали «суху» нічию 0:0. Цей матч залишається єдиним, у якому «Буковині» вдалося відібрати очки у «Динамо». У наступних п’яти поєдинках «динамівці» неодмінно перемагали «жовто-чорних», а чернівчанам вдалося вразити ворота киян лише одного разу. Це відбулось у гостьовій грі 8-го туру сезону 1993/94 Вищої ліги. Єдиний гол у ворота «Динамо» тоді провів півзахисник «жовто-чорних» Леонід Федоров з пенальті.
Всі офіційні поєдинки між «Буковиною» та «Динамо»: 6 матчів: +0=1-5.
Вища ліга. Сезон 1992. 6 тур
«Буковина» - «Динамо» (0:0)
Вища ліга. Сезон 1992. 16 тур
«Динамо» - «Буковина» (1:0)
Гол: Леоненко (53).
Вища ліга. Сезон 1992/93. 14 тур
«Динамо» - «Буковина» (1:0)
Гол: Панкратьєв (18).
Вища ліга. Сезон 1992/93. 17 тур
«Буковина» - «Динамо» (0:5)
Голи: Шкапенко (1, 55), Мізін (51), Ребров (61), Грицина (62).
Вища ліга. Сезон 1993/94. 8 тур
«Динамо» - «Буковина» (3:1)
Голи: Леоненко (6, 27, 64, з пен.) – Федоров (67, з пен.).
Вища ліга. Сезон 1993/94. 27 тур
«Буковина» - «Динамо» (0:3)
Голи: Ковалець (21), Призетко (38), Шаран (88).
За підсумками кампанії 1993/94 «Буковина» вилетіла з Вищої ліги. Більше з «Динамо» в офіційних матчах чернівчани не зустрічалися – лише з командами «Динамо-2» та «Динамо-3» у Першій та Другій лігах.
*Фото ФК «Динамо» (Київ)